Čirkainais puisis no Latvijas iekaro Abu Dabī
Puisis ar čirkainiem matiem, vidēja auguma steidzas pa
Vecrīgas šaurajām ielām, kas tikko samirka pēc lietus. Pienākot tuvāk, zem viņa
gaiši zilajām acīm parādās grumbiņas. Grumbiņas, tāpēc ka viņa lūpas savelkas
platā smaidā, un viņa izteiksmīgie sejas vaibsti paliek vēl aristokrātiskāki. Viņa balss ir vīrišķīga un skan pārliecinoši.
Balss, kuru gribas klausīties. Šī balss stāstīs par to, kā ir dzīvot un
mācīties Apvienotajos Arābu Emirātos. Pabeigt skolu un aizbraukt prom, dzīvot 11
stundu lidojumā no dzimtajām mājām, pavisam citā kultūrā.
Kristaps Zeltiņš mācības uzsāka Babītes vidusskolā, pēc 6. klases iestājās Rīgas Valsts 1. Ģimnāzijā. Vidusskolā mācījies Starptautiskā Bakalaurāta (International Baccalaureate) programmas klasē. Skolu absolvējot, saņēma gan Latvijas Vispārējās Izglītības sistēmas atestātu, gan diplomu par IB programmas absolvēšanu. Tagad Kristaps studē Ņujorkas Universitātē Abu Dabī un dalās savā pieredzē, ar lasītājiem, ko ir ieguvis, dzīvojot un mācoties, AAE
Augstskolas izvēle
RV1Ģ skolā ieradās New York University Abu Dhabi (NYUAD) pārstāve, kas aptuveni 30 minūšu laikā izklāstīja, kas ir NYUAD un ko tā piedāvā. NYUAD pieteicos intereses pēc, jo studēšana Tuvajos Austrumos šķita pārāk tāla un eksotiska. Neloloju lielas cerības uz to, ka mani pieņems, jo katru gadu aptuveni 2-3% no visiem aplikantiem tiek uzņemti. Aptuveni trīs nedēļas pēc pieteikuma iesniegšanas, saņēmu ielūgumu doties uz kandidātu izvērtēšanas nedēļas nogali Abu Dabī, pēc kuras arī tiku uzņemts. Apciemojot Abu Dabī, es redzēju, ka tā ir ļoti moderna un progresīva pilsēta, kurā dzīve būtu interesanta.
Iestāšanās prasības
Akadēmiskās prasības nav precīzi norādītas. Atkarībā no valsts un diploma, ar kādu kandidāts piesakās, prasības atšķiras. Cilvēkiem, kuri mācās IB programmā, minimālā prasība ir vismaz 38-40 no 45 maksimāli paredzamajiem punktiem, programmu absolvējot. Taču nesen, universitāte sāka pieņemt arī skolniekus no Latvijas ar vispārējās izglītības sistēmas atestātu. Kopā ar akadēmiskajiem sasniegumiem ļoti svarīgas ir ārpusskolas aktivitātes. Universitāte ļoti augstu vērtē skolniekus, kuriem ir starptautiskā pieredze. To var uzkrāt gan ceļojot, gan aktīvi darbojoties dažādās organizācijās, piemēram, EYP (European Youth Parliament), MUN (Model United Nations), u.c.
Apmācība
Studenti četru gadu laikā apgūst gan vispārīgos, gan obligātos priekšmetu moduļus. Priekšmetu moduļi atšķiras no izvēlētās programmas, kamēr vispārīgos moduļus kopā mācās visu profesiju pārstāvji. Četros gados jāiegūst 140 kredītpunktus, lai tos iegūtu, obligāti jāapgūst astoņi vispārīgie moduļi. Gadā ir divi semestri, katrā semestrī ir četri moduļi, katrs no moduļiem ir četru kredītpunktu vērts. Janvāra mēnesī studenti trīs nedēļas intensīvi mācās vienu moduli, un otrais pusgads sākas tikai februārī. Janvāra modulis arī ir četru kredītpunktu vērts.
Darba nedēļa sākas ar svētdienu un beidzas ar ceturtdienu. Lekcijā piedalās mazs cilvēku skaits. Lielākais studentu skaits vienā modulī līdz šim ir bijis ap 30, parasti vienu moduli mācas 10-15 cilvēki. Taču lielākais darbs, tomēr, notiek ārpus stundām.
Papildus iespējas
studiju laikā
Studenti, savu moduļu ietvaros, var doties mācību braucienos uz citām valstīm. Piemēram, šī mācību gada pirmajā semestrī es apceļoju gan Nepālu, gan Bahreinu. Ir iespēja pavadīt vismaz divus janvāra kursus (trīs nedēļas) ārzemēs, kādā no NYU universitāšu tīkla koledžām Ņujorkā, Vašingtonā, Londonā, Berlīnē, Sidnejā, Florencē, Šanhajā. Studenti var pavadīt vienu vai divus pilnus semestrus, kādā no NYU universitāšu tīkla koledžām. Ja viss izdosies, otro semestri savā otrajā gadā, plānoju mācīties Ņujorkā vai Londonā.
Kopā ar akadēmisko izaugsmi ir daudz dažādu prakses un brīvprātīgo darba iespēju. Universitātei ir savs iekšējais sludinājumu tīkls, (NYU CareerNet) kurā universitāte publicē visus darba piedāvājumus, kurus tā piedāvā pati vai kurus tai ir iesnieguši uzņēmumi. NYUAD ir „Karjeras un Attīstības centrs” (Career and Development Centre), kurā studentiem palīdz ar karjeras izvēles lēmuma pieņemšanu, gatavošanos intervijām, CV rakstīšanu, utt. Divreiz mācību gada laikā, septembrī un februārī, NYUAD rīko „Karjeras Festivālu” (CareerFest), kurā tiek uzaicināts ap 100 uzņēmumiem gan no AAE, gan citām valstīm. Studenti šajā pasākumā var satikties ar uzņēmumu pārstāvjiem, iepazīstināt sevi, piedāvāt savu CV un potenciāli iegūt prakses iespēju.
Natālija Misiņa